Erdal GÜRÇINAR Yönetici Yazar: Erdal GÜRÇINAR
Diğer Yazılar :(7)

Çanakkale Ruhunu Aşılayalım

Çanakkale Ruhunu Aşılayalım


Tarih :18.03.2020 Görüntülenme:312    Ekleyen : Erdal GÜRÇINAR

Çanakkale Ruhunu Aşılayalım

 

Çanakkale savaşı; topla, tankla, silahla, uçakla, parayla veya asker çokluğuyla kazanılmamıştır. Çanakkale; bu memleketin iyi yetişmiş inançlı evlatları sayesinde kazanılmıştır. Yani Çanakkale maneviyatın materyalizme karşı zaferidir. Seyit Onbaşı’nın 276 kiloluk top mermisini kaldırıp top namlusuna sürmesi ve düşman gemilerini batırması en güzel örneklerindendir. Çanakkale: asker sayısıyla, uçağıyla, topuyla, tüfeğiyle, parasıyla bizden kat kat üstün olan birleşmiş haçlıları inancımızla, birlik ve beraberliğimizle, mücadelemizle her türlü imkânsızlık ve yokluğa rağmen yendiğimiz yerdir.

Çanakkale’de Alman General Liman Von Sanders, Mehmetçiğe soruyor:

-Niçin savaşıyorsunuz?

-Allah rızası için.

Bütün Mehmetçiklerden hep bu cevabı alan Alman General: “Evlatları Allah rızası için çarpışan bir millet ebediyyen var olur.” Diyor.

Ordumuz, dünyada peygamberinin adını kendine ad olarak alan tek ordudur.
Çanakkale’de kumandan rüyasında Peygamber Efendimizi görüyor ve Peygamberimizin rüyasında tarif ettiği şekilde 26 mayını Nusret Mayın Gemisiyle döşettiriyor. Bu döşenen mayınlar sayesinde düşman donanmasına ummadıkları anda büyük bir darbe vuruluyor.

Çanakkale, Bağdat’tan Bosna’ya, Mekke’den Filistin’e Şam’dan Selanik’e, Edirne’den Hakkari’ye, İzmir’den Tunceli’ye, Adana’dan Ankara’ya tüm memleketlerden gelen askerlerin mücadelesiyle müdafaa edilmiştir. Çanakkale bizim birlik ve beraberliğimizin, haçlı milletlere karşı kazandığı bir zaferdir. Çanakkale; dili, ırkı, düşüncesi ne olursa olsun hepimizin aynı siperlerde aynı düşmanla birbirimize kenetlenerek mücadele verdiğimiz ve başarılı olduğumuz yerdir.

Çanakkale gösterdi ki, tüm dünya tüm maddi zenginliğini ve teknolojisini birleştirse de; bizim milletimiz birleştiği zaman, asla galip olamayacaklardır.

Çanakkale: “İman varsa imkân da vardır; inanç ve azim tekeden süt çıkarır.” Sözlerinin yaşandığı yerdir. Tüm imkânsızlıklara rağmen, inançla ve azimle yapılan mücadele sonunda imkânsız görünen zafer elde edilmiştir.

Çanakkale; bizi öldürmeye gelen, vatanımıza göz diken yaralı düşman askerini sırtında taşıyarak, düşman askerine bile merhametini, şefkatini göstererek dünyaya insanlık dersi veren Mehmetçiğimizin destan yazdığı yerdir.

Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı’nın kızı diyor ki; “Ben küçüktüm annem ve teyzem babama sen ne yaptın ki herkes seni konuşuyor, bize de anlat diyorlardı. Babam ise anlatamam. İnsan hiç yaptığı iyiliği anlatır mı? Diyordu.” Çanakkale’de büyük bir kahramanlık gösteren Seyit Onbaşı kendi hanımına bile yaptığını anlatmamıştı. Bu ne büyük bir insanlık değil mi?

Komutanları Seyit Onbaşı’yı ödüllendirmek için bir istekte bulunmasını ve isteğinin yerine getirileceğini söylerler. Seyit Onbaşı kabul etmez. Ben bunu karşılık beklemek için yapmadım, der. Komutanları çok ısrar edince der ki; ‘Komutanım o zaman bana günde bir ekmek veriyorlar karnım doymuyor, söyleyin iki ekmek versinler, der.’ Seyit Onbaşı’ya günde iki ekmek verilir. İkinci gün Seyit Onbaşı komutanına gelerek, iki yerine günde bir ekmek verilmesini ister. Komutanı nedenini sorunca; ‘Komutanım siperdeki arkadaşlarım bir ekmek yerken ikinci ekmek boğazımdan aşmıyor.’ Cevabını veriyor. İşte Çanakkale Seyit Onbaşı gibi samimi, iyi yürekli, paylaşımcı insanların sayesinde kazanıldı.

Seyit Onbaşı savaştan sonra memleketine döndü ve hamallık yaparak hayatını sürdürdü. Bakımsız olan vücudunu üşüterek verem oldu ve veremden vefat etti. Ömrü hep açlık ve sefaletle geçti. Bu halde olmasına rağmen kaymakamlığın vermiş olduğu maaşı hiç kullanmadı. Rızkını alın teriyle kazanmayı tercih etti.

Seyit Onbaşı’nın kızı: “Babam miras geriye hiçbir şey bırakmadı. Zaten bir şeyi de yoktu. Ama iyiliği, doğruluğu ve mertliği bıraktı bize” diyor. Çocuklarımıza Seyit Onbaşı’yı örnek gösterelim. Çocuklarımızı Seyit Onbaşı gibi dürüst ve vatansever insan olarak yetiştirelim.

Ailenin imkânı varsa bir tatil gününde çocuğu Çanakkale’ye, savaşın geçtiği yerlere ziyarete götürmelidir. Çocuğa Çanakkale ile ilgili hikâyeler okunmalı, anlatılmalıdır. Çocuklarımıza dedelerimizin bize bu vatanı emanet bırakabilmek için hangi şartlarda, canlarını verdiklerini, anlatmalıyız. Çocuğa Çanakkale ile ilgili filmler ve çizgi filmler izlettirilmelidir.

Çanakkale Zaferimizin yıldönümünde tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.,