Erdal GÜRÇINAR Yönetici Yazar: Erdal GÜRÇINAR
Diğer Yazılar :(7)

VATANSEVER ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

VATANSEVER ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK


Tarih :11.03.2020 Görüntülenme:311    Ekleyen : Erdal GÜRÇINAR

VATANSEVER ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

 

Çocuklarımıza vatan ve millet sevgisini aşılamak için tarihimizi iyi bilmemiz ve çocuklarımıza öğretmemiz gerekmektedir. Atalarımız bu toprakları 1000 yıldır nasıl korudu ve bizlere miras olarak emanet ettiyse bizlerde vatanımıza sahip çıkacağız ve gelecek nesillerimize emanet edeceğiz. Çocuklarımızı da kendilerine emanet edeceğimiz vatanımıza sahip çıkması için yetiştireceğiz.

Bizler; 1071 yılında Malazgirt Savaşı’nda, şehit olursam kefenim olsun diyerek beyaz elbiselerini giyen, istihbarat veren askerin kendisine: Efendim 200.000 kişilik Bizans ordusu bize doğru yaklaşıyor dediğinde, üstün bir cesaret örneği göstererek, biz de 27.000 kişilik ordumuzla onlara yaklaşıyoruz, karşılığını veren ve 27.000 kişilik ordusuyla 200.000 kişilik Bizans ordusunu yenen kahraman Sultan Alparslan’ın torunlarıyız. Bizans İmparatoru Romen Diyojen’e misafir gibi saygı gösteren ve onu affederek serbest bırakan, yanına asker vererek Bizans’a gönderen alçak gönüllü kahraman Sultan Alparslan’ı anlatalım çocuklarımıza.

Çocuklarımıza 400 çadırlık bir aşiretten 3 kıtaya yayılan Osmanlı İmparatorluğu’nun temelini atan, Ertuğrul Gazileri, devletimizi kuran Osman Gazileri anlatalım.  Gemileri dağlarda yürüten İstanbul’un Fatih’i Sultan Mehmetleri anlatalım. İstanbul’un fethinde kalenin burçlarına ilk bayrağı diken Ulubatlı Hasan’ı anlatalım çocuklarımıza. Kurtuluş savaşımızda liderlik yaparak milletimizi düşmana karşı mücadeleye sevk eden Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, anlatalım çocuklarımıza.

 Vatanımızı düşman işgal etmesin, bayrağımız göklerden inmesin, ezanımız bu semalardan dinmesin, namus elden gitmesin diye

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım.

Diyerek, okudukları liselerden cepheye şehadete koşan on beş yaşındaki, adına hey onbeşli onbeşli türküleri bestelenip okunan, cepheye gönderirken analarının vatana kurban olsun diye başına kına yaktığı, bu topraklarda özgürce yaşayalım diye Çanakkale’de bedenlerini düşmana siper eden kahraman kınalı kuzuları anlatalım çocuklarımıza.

Kurtuluş savaşımızın kadın kahramanları Nene Hatunları, Şerife Bacıları, Klavuz Haticeleri anlatalım çocuklarımıza.

Fransızlar Maraş’ı işgal ettiğinde hamamdan çıkan Türk kadınlarına burası artık Osmanlı toprağı değil, Fransa toprağıdır. Burada böyle gezemezsiniz diyerek başörtülerini yırtan Fransız askerlerini tabancasını çekerek öldüren Kahramanmaraş’ın Kahraman evladı Sütçü İmam’ı anlatalım çocuklarımıza.

Maraş’ın Ulu Camisi’nde Cuma namazı için toplanan Maraşlılara: “Cuma namazı hür olan Müslümanlara farzdır. Maraş’ın kalesindeki Fransız bayrağı inip yerine Türk bayrağı çekilmedikçe size Cuma namazı kıldırmayacağım.” diyerek, Maraşlıların kaleden Fransız bayrağını indirip, yerine Türk bayrağı çekmesine vesile olan, kurtuluş savaşımızın fitilini ateşleyen Rıdvan Hoca’yı anlatalım çocuklarımıza.

İstiklal Marşı şairimiz; vatan ve millet aşkıyla yanarak şiir ve konuşmalarıyla halkı millî mücadeleye, işgalci batıya baş kaldırmaya davet eden, İstiklal Marşımızı manevî bir ruh haliyle yazarak emperyalistlerle mücadeleyi aşılayan, ordumuzu cephede coşturan ve bugün bizlerin vatan millet aşkını kazanmamızı sağlayan, kışın Ankara soğuğunda paltosuz gezerken İstiklal Marşı’nı yazma karşılında ödül olarak verilen 500 altın lirayı İstiklal Marşı para ile yazılmaz, ben milletime hediye ettim diyerek, hayır kurumuna bağışlayan Mehmet Akif ERSOY’u anlatalım çocuklarımıza.

Şeyh Edebali:“Osman! Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın.”Diyor. İşte bizler de çocuklarımıza geçmişini iyi öğretelim ki geleceğe sağlam bassın. Nereden geldiğini bilsin ki, nereye gideceğini unutmasın.

                                                                                                                                                                                    Erdal GÜRÇINAR,